GMLOS boys and girls win home track and field invite
Published 12:36 am Wednesday, May 2, 2012
GRAND MEADOW — The Grand Meadow-LeRoy-Ostrander-Southland boys and girls track and field teams each took first in their own five-team invite in Grand Meadow Tuesday.
Hayfield’s boys took second and its girls took third.
Lyle-Pacelli’s boys and girls each finished fifth.
BOYS RESULTS
4 x 800-meter relay: Jon Fleischmann, Caleb Gilbertson, Chad Kruger, Sam Freiheit (Hayfield) (first, 9:45.59)
110-meter hurdles: Paul Apenhorst (GMLOS) (first, 17.00); Adam Koenigs (GMLOS) (second, 19.74)
100-meter dash: Caleb Gilbertson (H) (first, 11.49); Paul Apenhorst (GMLOS) (second, 11.78)
4 x 200-meter relay: Paul Apenhorst, Mike Felten, Marvin Heimer, Coty Kirtz (GMLOS) (first, 1:43.62)
1600-meter run: Gabe Tempel (H) (first, 5:08.95)
4 x 100-meter relay: Micahel Bauer, Marvin Heimer, Max Klingerman, Coty Kirtz (GMLOS) (first, 48.68)
400-meter dash: Mike Felten (GMLOS) (first, 55.81); Caleb Gilbertson (H) (second, 56.06)
300-meter hurdles: Adam Koenigs (GMLOS) (first, 49.36); Aaron Anderson (H) (second, 53.38)
800-meter run: Sam Freiheit (H) (first, 2:13.92)
200-meter dash: Mike Felten (GMLOS) (first, 24.01); Marvin Heimer (GMLOS) (second, 24.61)
3200-meter run: Jon Fleischmann (H) (first, 11:15.53)
4 x 400-meter relay: Mike Ojulu, Cole Hartson, Michael Bauer, Maxwell Tapp (GMLOS) (first, 3:57.42)
High jump: Mike Ojulu (GMLOS) (first, 5-6)
Pole vault: Paul Apenhorst (GMLOS) (first, 9-0)
Long jump: Coty Kirtz (GMLOS) (first, 19-10)
Triple jump: Mike Ojulu (GMLOS) (first, 39-1.75)
Discus: Hunter Anderson (H) (first, 165-9)
Shot put: Hunter Anderson (first, 49-10.25)
GIRLS RESULTS
100-meter hurdles: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 18.17)
100-meter dash: Sydney Bendtsen (GMLOS) (first, 13.21)
4 x 200-meter relay: Syndey Bendtsen, Betsy Oswald, Elizabeth May, Addison Tapp (GMLOS) (first, 1:56.12)
1600-meter run: McKenzie Kirtz (GMLOS) (first, 5:46.36)
4 x 100-meter relay: Kelly Gray, Kaitlyn Kirtz, Rachel Oehlke, Addison Tapp (GMLOS) (first, 55.72)
400-meter dash: Elizabeth May (GMLOS) (first, 1:04.04); Madison Heydt (H) (second, 1:07.04)
300-meter hurdles: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 51.52); Rachel Oehlke (GMLOS) (second, 58.99)
800-meter run: McKenzie Kirtz (GMLOS) (first, 2:36.45)
200-meter dash: Betsy Oswald (GMLOS) (first, 28.18); Kaitlyn Kirtz (GMLOS) (second, 28.17)
3200-meter run: Hannah Conroy (H) (first, 13:21.04)
4 x 400-meter relay: Syndey Bendtsen, Danielle Hanson, Betsy Oswald, Elizabeth May (GMLOS) (first, 4:32.22)
High jump: Addison Tapp (GMLOS) (second, 4-8)
Long jump: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 15-6)
Triple jump: Elizabeth May (GMLOS) (first, 33-5.5); Sarah Holtz (LP) (second, 32-11.50)
Discus: Morgan Schmitz (GMLOS) (first, 116-1)
Shot put: Morgan Schmitz (GMLOS) (first, 28-9.5)