Midterm Results 2022

Published 4:53 pm Wednesday, November 9, 2022

First District

Brad Finstand Incumbent (R) — 159,598 (53.82%)

Jeff Ettinger (D) — 125,454 (42.31%)

Richard B. Reisdorf (LMN) — 6,391 (2.16%)

Brian Abrahamson (GLC) — 4,943 (1.67%)

Write-in — 142 (.05%)

Minnesota Senate District 23

Gene Dornink Incumbent (R) — 20,275 (60.72%)

Brandon Lawhead (D) — 13,051 (39.08%)

Write-in — 67 (.20%)

Minnesota House District 23A

Peggy Bennet (R) Incumbent — 12,040 (65.75%)

Mary Hinnenkamp (D) — 6,252 (34.14%)

Write-in — 19 (.10%)

Minnesota House District 23B

Patricia Mueller (R)  Incumbent — 8,336 (55.02%)

Tom Stiehm (D) — 6,786 (.44.79%)

Write-in — 28 (.18%)

County

Mower County Board of Commissioners

District 1

John Mueller — 2,184 (98.25%)

Write-in — 39 (1.75%)

District 3

Jerry Reinartz Incumbent — 1,642 (54.08%)

Jason Duffy — 1,389 (45.75%)

Write-in — 5 (.16%)

District 4

Dan Sparks — 1,175 (53.38%)

Jeff Baldus Incumbent — 1,021 (46.39%)

Write-in — 5 (.23%)

District 5

Michael Ankeny — 2,022 (98.97%)

Write-in — 21 (1.03%)

Mower County Sheriff

Steve Sandvik Incumbent — 10,834 (83.80%)

David Huse — 2,058 (15.92%)

Write-In — 36 (.28%)

County Auditor/Treasurer

Scott Felten — 11,624 (99.32%)

Write-in — 79 (.68%)

County Attorney

Kristen Nelsen — 11,408 (98.88%)

Write-in — 129 (1.12%)

Soil and Water Supervisor District 3

James Kellogg — 11,516 (99.35%)

Write-in — 75 (.65%)

Soil and Water Supervisor District 4

Randy Smith — 11,531 (99.39%)

Write-in — 71 (.61%)

City

City Council

At Large

Jeff Austin Incumbent — 4,172 (55.42%)

Oballa Oballa — 3,336 (44.31%)

Write-in — 20 (.27%)

Ward 1

Laura Helle — 1,134 (54.73%)

Rebecca Waller Incumbent — 935 (45.13%)

Write-in — 3 (.14%)

Ward 2

Jason Baskin Incumbent — 2,516 (83.64%)

Watsana Thiravong — 484 (16.09%)

Write-in — 8 (.27%)

Ward 3

Joyce Poshusta Incumbent — 1,280 (60.35%)

Ronald Kelly — 837 (39.46%)

Write-in — 4 (.19%)

Utility Board Commissioner (Elect 2)

Steve Greenman — 4,939 (53.41%)

Jeanne F. Sheehan — 4,276 (46.24%)

Write-in — 32 (.35%)

Austin Public Schools

School Board (Elect 4)

Peggy Young — 5,491 (22.88%)

Kathy Green — 5,152 (21.47%)

Carol McAlister — 4,892 (20.39%)

Carolyn Dube — 4,875 (20.32%)

Denver Ritz — 3,509 (14.62%)

Referendum Question

Yes — 4,401 (54.60%)

No — 3,660 (45.40%)

Small Towns

Adams

Mayor

Brian Dean Anderson — 267 (96.74%)

Write-in — 9 (3.26%)

Council Member (Elect 2)

Michael Cherney — 240 (88.24%)

Write-in — 32 (11.76%)

Adams Township Town Supervisor Seat B

Steve Golombowski — 176 (98.88%)

Write-in — 2 (1.12%)

Adams Township Town Supervisor Seat C

Eric Wiste — 180 (100%)

Write-in — 2 (1.12%)

Adams Town Clerk

Sydnie Bissen 173 (100%)

Bennington Township Town Supervisor Seat C

Brad Davis — 69 (100%)

Blooming Prairie

Mayor

Curt Esplan — 743 (95.75%)

Write-in — 33 (4.25%)

Council Member (Elect 2)

Brad Clark — 631 (48.09%)

William Newman — 662 (50.46%)

Write-in — 19 (1.45%)

Brownsdale

Mayor

Jeff Foster — 248 (97.25%)

Write-in — 7 (2.75%)

Council Member (Elect 2)

Debra Schuette — 191 (49.74%)

Jessica Bakken — 184 (47.92%)

Write-in — 9 (2.34%)

Dexter

Mayor

Justin Forthun — 114 (95.80%)

Write-in 5 (4.20%)

Council Member (Elect 2)

Christian Padilla — 112 (81.16%)

Write-in — 26 (18.84%)

Elkton

Mayor

Jim Crozier — 39 (97.50%)

Write-in — 1 (2.50%

Council Member (Elect 2)

Sarah Sprau-McKay — 32 (50.79%)

Karlie Hall — 31 (49.21%)

Frankford Township Town Supervisor Seat B

Travis Warmka — 172 (95.03%)

Write-in — 9 94.97%

Frankford Township Town Treasurer

Craig Goodsell — 189 (99.47%)

Write-in — 1 (.53%)

Grant Meadow

Mayor

James Christian — 405 (97.83%)

Write-in – 9 (2.17%)

Council Member (Elect 2)

Justin N. Bain — 255 (32.44%)

Blayne Stejskal — 209 (26.59%)

Aaron Myhre — 171 (21.76%)

Kirstin Kay Paulson — 148 (18.83%)

Write-in — 3 (.38%)

Grand Meadow Township Town Supervisor Seat C

Wayne Gehlin — 129 (100%)

Hayfield

Mayor

Rich Fjerstad — 476 (98.96%)

Write-in — 5 (1.04%)

Council Member (Elect 2)

Stuart Swygman — 378 (51.29%)

David Subbert — 340 (46.13%)

Write-in — 19 (2.58%)

LeRoy

Mayor

Edwin N. Koppen — 229 (59.64%)

Gerald Payne — 151 (39.32%)

Write-in — 4 (1.04%)

Council Member (Elect 2)

Ashley Huntley — 293 (51.13%)

Harold Shipman — 247 (43.11%)

Write-in — 33 (5.76%)

Special Election for Council Member

Brian Thiel — 285 (86.63%)

Write-in — 44 (13.37)

Lyle

Mayor

Ronald Frank — 106 (54.08%)

Angie Mlenar — 76 (38.78%)

Rick Matter — 13 (6.63%)

Write-in — 1 (.51%)

Council Member (Elect 2)

Amanda Frank — 121 (40.47%)

Pat Branchaud — 103 (34.45%)

Jeremy Mlenar — 72 (24.08%)

Write-in — 3 (1.00%)

Mapleview

Mayor

Arnie Johnson — 20 (55.56%)

Write-in — 16 (44.44%)

Council Member (Elect 2)

Write-in — 47 (100%)

Racine

Mayor

Deri Nordsving — 169 (96.57%)

Write-in — 6 (3.43%)

Council Member (Elect 2)

John Rehn — 129 (49.43%)

David Lee Dyke — 127 (48.66%)

Write-in — 5 (1.92%)

Rose Creek

Mayor

Craig Weis — 138 (95.83%)

Write-in — 6 (4.17%)

Council Member (Elect 2)

Andrew Felten — 118 (41.40%)

Bobbie Greenlee — 86 (30.18%)

Kretta Menuey — 78 (27.37%)

Write-in — 3 (1.05%)

Special Election for Council Member

Wendel Sprung — 129 (91.49%)

Write-in — 12 (8.51%)

Sargeant

Mayor

Roger Nelson — 17 (68%)

Write-in  — 8 (32%)

Council Member (Elect 2)

Write-in — 37 (100%)

Sargeant Township Supervisor Seat 2

Chris Nielsen — 116 (100%)

Sargeant Township Supervisor Seat 3

Write-in — 47 (100%)

Sargeant Township Town Treasurer

Jill Nielsen — 113 (100%)

Taopi

Council Member (Elect 2)

Earl Kiefer — 15 (48.39%)

Ted Kiefer — 15 (48.39%)

Write-in – 1 (3.23%)

City Treasurer

Melorie Swenson — 18 (100%)

Waltham

Mayor

Write-in — 38 (100%)

Council Member (Elect 2)

Write-in — 50 (100%)

Schools

Blooming Prairie

School Board (Elect 4)

Kelly Braaten — 156 (23.11%)

Rodney Krell — 141 (20.89%)

Crystal Studer — 138 (20.44%)

Dean Meshke — 129 (19.11%)

Bob Arett — 105 (15.56%)

Write-in — 6 (.89%)

Grand Meadow

School Board (Elect 3)

Tabitha Hoffman — 573 (29.86%)

Paul Eickhoff — 497 (25.90%)

Shavon Eastlee — 475 (24.75%)

Marc Irlbeck — 363 (18.92%)

Write-in — 11 (.57%)

Special Election for School Board Member

Amanda Inglebret — 411 (53.17%)

Tracy Bachman — 358 (46.31%)

Hayfield

School Board (Elect 3)

Curt Heydt — 511 (30.08%)

Chad O’Connor — 466 (27.43%)

Tyler Anderson — 402 (23.66%)

Kelsie Wix — 308 (18.13%)

Write-in — 12 (.71%)

Lyle

School Board (Elect 3)

Cory Block — 235 (25.77%)

David Frank — 334 (36.62%)

Krista Pell — 321 (35.20%)

Write-in — 22 (2.41%)

LeRoy-Ostrander

School Board (Elect 3)

Tim Lewison — 314 (18.09%)

Dave Farlinger — 266 (15.32%)

Kyle Stern — 238 (13.71%)

Chase Huntley — 229 (13.19%)

Nick Sweeney — 224 (12.90%)

Angie Olson — 223 (12.85%)

Paul Apenhorst — 204 (11.75%)

Write-in — 38 (2.19%)

Southland

School Board (Elect 3)

James Stratton — 1,066 (35.80%)

Holly Meyer — 958 (32.17%)

Michelle Nelsen (Buda) — 901 (30.26%)

Write-in — 53 (1.78%)