GMLOKS girls take first in Section 1A track and field meet

Published 8:59 am Friday, June 11, 2021

The GMLOKS girls track and field team took first place at the Section 1A meet in Triton as various area athletes booked trips to the Class A state track and field meet Thursday.

Hailey Hindt of GMLOKS took first in the 100-meter and 300-meter hurdles to get to state in each event.

Anika Reiland of GMLOKS earned a state berth in the 100- and 200-meter dashes and McKenna Hendrickson of GMLOKS is headed to state in the 800-meter run

Blooming Prairie’s Xavier Rennie advanced to state by taking first in the 110-meter hurdles and Annaka Forsberg qualified for state by taking second in the high jump.

Garrison Hubka of GMLOKS earned a trip to state in the 1600-meter run

The GMLOKS girls 4 X 100-meter, 4 X 200-meter and 4 X 800-meter relay teams are also headed to state.

Hayfield’s Steele Tebay is headed to state in the long jump after a second place finish and Hayfield’s Madison Johnston took first in shot put to get to state.

The Class A state track and field meet will take place on June 17-19 at St. Michael-Albertville High School.

BOYS RESULTS

100-meter dash: Bradely Simon (BP) (seventh, 11.76)

400-meter dash: Sam Skillestad (BP) (fourth, 52.57)

800-meter run: Christian Hjelmen (GMLOKS) (ninth, 2:07.87)

1600-meter run: Garrison Hubka (GMLOKS) (second, 4:37.23)

110-meter hurdles: Xavier Rennie (BP) (first, 15.84)

4 X 100-meter relay: Jacob Kerrins, Luke Speer, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (third, 44.37)

4 X 200-meter relay: Jacob Kerrins, Luke Speer, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (third, 1:31.78)

4 X 400-meter relay: Jacob Kerrins, Cam Ruechel, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (fourth, 3:30.75)

Long jump: Steele Tebay (H) (second, 20-7.25)

GIRLS RESULTS

100-meter dash: Anika Reiland (GMLOKS) (first, 12.60)

800-meter run: McKenna Hendrickson (GMLOKS) (second, 2:23.65); Kendyl Queensland (GMLOKS) (seventh, 2:28.48)

1600-meter run: Kirsten Koopal (LP) (ninth, 5:57.81); Lauren Queensland (GMLOKS) (10th, 6:05.16)

100-meter hurdles: Hailey Hindt (GMLOKS) (first, 15.55)

300-meter hurdles: Hailey Hindt (GMLOKS) (first, 46.80)

4 X 100-meter relay: Charlie Reiland, Ellie Buccholtz, Anna Oehlke, Madison Hindt (second, 50.93)

4 X 200-meter relay: Anna Oehlke, Hailey Hindt, Madison Hindt, Anika Reiland (GMLOKS) second, 1:46.82)

4 X 800-meter relay: Lauren Queensland, Shelby Beck, McKenna Hendrickson, Kendyl Queensland (GMLOKS) (first, 9:53.31)

High jump: Annaka Forsberg (BP) (first, 5-2)

Triple jump: Hailey Hindt (GMLOKS) (third, 34-00.50)

Shot put: Madison Johnston (H) (first, 39-3.50); Lexy Foster (GMLOKS) (fifth, 34-1)