• 68°

Packer boys track and field team takes first in Century triangular

The Austin boys took first and the Austin girls took second at the Rochester Century track and field triangular Tuesday.

Michael Vuong took first in the 100-meter dash and 200-meter dash for Austin, Patrick Hagan took first in the shot put and discus and Trent Brown took first in the 110-meter hurdles and 300-meter hurdles.

Amber Hansen won the shot put and discus for the Packer girls.

AUSTIN BOYS RESULTS

1. Austin 88; 2. Century 68; 3. Albert Lea 30

4 x 800-meter relay: Austin (first, 9:22.22)

110-meter hurdles: Trent Brown (first, 16.16)

100-meter dash: Michael Vuong (first, 12.49); Andrew Chesak (second, 12.72)

4 x 200-meter dash: Austin (first, 1:41.06)

1600-meter run: Brockdon Lawhead (fourth, 5:02.54)

400-meter dash: Josh Belden (second, 57.81)

300-meter hurdles: Trent Brown (first, 42.57); Corbin Munger (third, 43.62)

800-meter run: MetiJwok Omod (third, 2:16.58)

200-meter dash: Michael Vuong (first, 25.38)

3200-meter run: Henry Hinchcliffe (first, 10:55.08)

4 x 400-meter relay: Austin (first, 3:42.06)

Pole vault: Aiden Wilson (first, 12-0)

Long jump: Aiden Wilson (first, 18-2.50); Jany Gash (second, 17-1.50)

Triple jump: Jany Gash (first, 41-2.50)

Discus: Pat Hagan (first, 150-11.50); Thomas Kroymann (fourth, Oliver Anderson (fourth, 99-7)

Shot put: Pat Hagan (first, 45-1); Thomas Kroymann (second, 43-4)

AUSTIN GIRLS RESULTS

1. Rochester Century 126; 2. Austin 49.5; 3. Albert Lea 8.5

100-meter dash: Caroline Williams (fourth, 13.80)

200-meter dash: Odongonga Oballa (third, 29.10)

800-meter run: Miranda Bergemann (third, 2:46.27)

1600-meter run: Eleanor Hinchliffe (fifth, 7:02.01)

3200-meter run: Paiton Schwab (second, 13:08.25); Molly Garry (third, 13:10.40)

100-hurdles: Taige Iverson (first, 17.2); Paige Raymond (second, 17.4)

300-hurdles: Paige Raymond (first, 50.90); Sydney Marsh (second, 52.90)

4 x 100-meter relay: Paige Meyer, Belle Reuter, Hannah Alberts and Eliana Bently (first, 56.80)

4 x 200-meter relay: Caroline Williams, Belle Reuter, Renata Vaughn and Isabel Leuer (second, 2:02.59)

4 x 400-meter relay: Paige Raymond, Miranda Bergemann, Taige Iverson, Odongonga Oballa (first, 4:31.20)

4 x 800-meter relay: Paiton Schwab, Miranda Bergemann, Emma Keenan, Molly Gary (second, 11:04)

High jump: Isabel Leuer (fourth, 4-8)

Pole vault: Sydney Marsh (first, 9-0)

Long jump: Sydney Marsh (third, 14-6)

Triple jump: Tori Watkins (second, 32-2.50); Isabel Leuer (third, 32-4.50)

Shot put: Amber Hansen (first, 37-6)

Discus: Amber Hansen (first, 108-11)