Austin's Zach Coffey clears the bar on an attempt in the high jump during the Austin Invite Saturday.
Austin's Zach Coffey clears the bar on an attempt in the high jump during the Austin Invite Saturday.

Track and field: Packer girls take second and boys take fourth at home invite

Published 10:02am Sunday, April 21, 2013

The Austin girls track and field team took second and the Packer boys took fourth at the seven-team Austin invite at Larry Gilbertson track and field Saturday.

Austin senior Omot Okello won the 110-meter and 300-meter hurdles, senior Jake Hagen-Erickson took first in the long jump and junior Andrew Hagan took first in the shot put.

Austin sophomore Carolyn Hackel won the 100-meter and 200-meter dashes and sophomore Madison Overby won the 3200-meter run.

Austin's Meridith Fritz gets in the air during one of her attempts in the triple jump Saturday during the Austin Invite.
Austin’s Meridith Fritz gets in the air during one of her attempts in the triple jump Saturday during the Austin Invite.

The Packer girls finished with a team score of 98.50 and Rochester Century won the meet with a score of 219. The Packer boys finished with a team score of 104 and Rochester Mayo won the meet with a score of 151.

Lyle-Pacelli’s boys and girls teams each finished in seventh place.

BOYS RESULTS

110-meter hurdles: Omot Okello (first, 16:53); Adam Bergstrom (second, 17.17); 100-meter dash: Franciso Torres (eighth, 12.12); 4 x 200-meter relay: Austin (second, 1:38.50); 1600-meter run: Anderw Baker (fifth, 4:52.19); 4 x 100-meter relay: Austin (third, 47.02); 400-meter dash: Conner Sheehan (eighth, 55.83); 300-meter hurdles: Omot Okello (first, 41.08); 800-meter run: Mason Wollersheim (fourth, 2:06.90); 200-meter dash: Gabe Gerstner (fifth, 24.38); 3200-meter run: Quinn Brunner (seventh, 10:36.41); long jump: Jake Hagen-Erickson (first, 20-2.25); high jump: Zach Coffey (sixth, 5-4); pole vault: Ian Christopherson (eighth, 8-0); shot put: Andrew Hagan (first, 50-00.75); discus: Andrew Hagan (second, 143-10)

GIRLS RESULTS

4 x 800-meter relay: Austin (fourth, 10:23.76); 100-meter hurdles: Rachel Quandt (second, 17.00); Kendall Hackensmith (sixth, 18.26); 100-meter dash: Carolyn Hackel (first, 12.95); 4 x 200-meter dash: Austin (third, 1:55.32); 1600-meter run: McKenzie Besel (12th, 6:11.77); 400-meter dash: Karyn Potach (sixth, 1:06.24); 300-meter hurdles: Kendall Hackensmith (third, 51.50); 800-meter run: Haley Splinter (seventh, 2:38.02); 200-meter dash: Carolyn Hackel (first, 27.17); 3200-meter run: Madison Overby (first, 12:26.58); Long jump: Merideth Fritz (eighth, 14-4.25); triple jump: Abby Snater (fourth, 30-10.75); high jump: Rachel Quandt (third, 4-8); pole vault: Abby Snater (second, 10-0); shot put: Taylor Milland (fourth, 30-4.50); discus: Taylor Milland (sixth, 87-3)

 


Sign in to Comment | Need help commenting? Click here

Editor's Picks