GMLOKS girls take first in Section 1A track and field meet
Published 8:59 am Friday, June 11, 2021
Getting your Trinity Audio player ready...
|
The GMLOKS girls track and field team took first place at the Section 1A meet in Triton as various area athletes booked trips to the Class A state track and field meet Thursday.
Hailey Hindt of GMLOKS took first in the 100-meter and 300-meter hurdles to get to state in each event.
Anika Reiland of GMLOKS earned a state berth in the 100- and 200-meter dashes and McKenna Hendrickson of GMLOKS is headed to state in the 800-meter run
Blooming Prairie’s Xavier Rennie advanced to state by taking first in the 110-meter hurdles and Annaka Forsberg qualified for state by taking second in the high jump.
Garrison Hubka of GMLOKS earned a trip to state in the 1600-meter run
The GMLOKS girls 4 X 100-meter, 4 X 200-meter and 4 X 800-meter relay teams are also headed to state.
Hayfield’s Steele Tebay is headed to state in the long jump after a second place finish and Hayfield’s Madison Johnston took first in shot put to get to state.
The Class A state track and field meet will take place on June 17-19 at St. Michael-Albertville High School.
BOYS RESULTS
100-meter dash: Bradely Simon (BP) (seventh, 11.76)
400-meter dash: Sam Skillestad (BP) (fourth, 52.57)
800-meter run: Christian Hjelmen (GMLOKS) (ninth, 2:07.87)
1600-meter run: Garrison Hubka (GMLOKS) (second, 4:37.23)
110-meter hurdles: Xavier Rennie (BP) (first, 15.84)
4 X 100-meter relay: Jacob Kerrins, Luke Speer, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (third, 44.37)
4 X 200-meter relay: Jacob Kerrins, Luke Speer, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (third, 1:31.78)
4 X 400-meter relay: Jacob Kerrins, Cam Ruechel, Blake Ludemann, James Howard (GMLOKS) (fourth, 3:30.75)
Long jump: Steele Tebay (H) (second, 20-7.25)
GIRLS RESULTS
100-meter dash: Anika Reiland (GMLOKS) (first, 12.60)
800-meter run: McKenna Hendrickson (GMLOKS) (second, 2:23.65); Kendyl Queensland (GMLOKS) (seventh, 2:28.48)
1600-meter run: Kirsten Koopal (LP) (ninth, 5:57.81); Lauren Queensland (GMLOKS) (10th, 6:05.16)
100-meter hurdles: Hailey Hindt (GMLOKS) (first, 15.55)
300-meter hurdles: Hailey Hindt (GMLOKS) (first, 46.80)
4 X 100-meter relay: Charlie Reiland, Ellie Buccholtz, Anna Oehlke, Madison Hindt (second, 50.93)
4 X 200-meter relay: Anna Oehlke, Hailey Hindt, Madison Hindt, Anika Reiland (GMLOKS) second, 1:46.82)
4 X 800-meter relay: Lauren Queensland, Shelby Beck, McKenna Hendrickson, Kendyl Queensland (GMLOKS) (first, 9:53.31)
High jump: Annaka Forsberg (BP) (first, 5-2)
Triple jump: Hailey Hindt (GMLOKS) (third, 34-00.50)
Shot put: Madison Johnston (H) (first, 39-3.50); Lexy Foster (GMLOKS) (fifth, 34-1)