• 75°

Packer boys and girls take 8th at ‘true team’ meet

The Austin boys and girls each finished in eighth place out of 10 teams at the Section 1AA ’true team’ track and field meet in Farmington Tuesday.

Taige Iverson took third in the 100-meter hurdles for the Packer girls, Paige Raymond was third in the 300-meter hurdles, Isabel Leuer was third in high jump, Sydney Marsh was second in the pole vault and fourth in triple jump, and Amber Hansen was second in shot put and third in discus.

Trent Brown took second in the 110-meter hurdles and 300-meter hurdles for the Austin boys, Aiden Wilson took second in pole vault and Pat Hagan took third in discus.

BOYS RESULTS

1. Lakeville South 1,087; 2. Lakeville North, 980; 3. Rochester Century 978; 4. Owatonna 806; 5. Farmington 751; 6. Rochester John Marshall 715.5; 7. New Prague 554.5; 8. Austin 544.5; 9. Northfield 499; 10. Rochester Mayo 433.5

100-meter dash: Michael Vuong (18th, 11.85)

200-meter dash: Michael Vuong (16th, 24.10)

400-meter dash: Sam Bailey (13th, 54.75)

800-meter run: MetiJowk Omod (19th, 2:12.87)

1600-meter run: Henry Hinchcliffe (sixth, 4:43.23)

3200-meter run: Henry Hinchcliffe (seventh, 10:37.02)

110-meter hurdles: Trent Brown (second, 15.24)

300-meter hurdles: Trent Brown (third, 41.22); Corbin Munger (13th, 43.43)

high jump: Gavin Owens (22nd, 5-4)

pole vault: Aiden Wilson (second, 13-0)

long jump: Aiden Wilson (21st, 17-8.50)

triple jump: Jacob Steinbach (18th, 37-5)

shot put: Pat Hagan (10th, 43-4); Thomas Kroymann (14th, 40-2.25)

discus: Pat Hagan (third, 147-4); Oliver Andersen (12th, 119-0)

GIRLS RESULTS

1. Lakeville South 1,125; 2. Lakeville North 926; 3. Farmington 828.50; 4. Owatonna 759; 5. Rochester Century 755; 6. Northfield 726.5; 7. New Prague 703; 8. Austin 627.5; 9. Rochester Mayo 515; 10. Rochester John Marshall 405.5

100-meter dash: Isabelle Reuter (29th, 14.31)

200-meter dash: Oddie Oaballa (11th, 27.69)

400-meter dash: Oddie Oablla (10th, 1:03.07)

800-meter run: Molly Garry (13th, 2:33.62)

1600-meter run: Abby Schammel (12th, 5:41.14); Paiton Schwab (13th, 5:46.25)

3200-meter run: Abby Schammel (12th, 12:18.39)

100-meter hurdles: Taige Iverson (third, 16.62); Paige Raymond (sixth, 16.83)

300-meter hurdles: Paige Raymond (third, 49.63); Sydney Marsh (eighth, 50.72)

high jump: Isabel Leuer (third, 5-0)

pole vault: Sydney Marsh (second, 10-6)

long jump: Colie Justice (sixth, 15-6.50)

triple jump: Sydney Marsh (fourth, 33-9); Colie Justice (seventh, 32-7.75)

shot put: Amber Hansen (second, 38-5.75)

discus: Amber Hansen (third, 109-11)