GMLOS boys and girls win home track and field invite

Published 12:36am Wednesday, May 2, 2012

GRAND MEADOW — The Grand Meadow-LeRoy-Ostrander-Southland boys and girls track and field teams each took first in their own five-team invite in Grand Meadow Tuesday.

Hayfield’s boys took second and its girls took third.

Lyle-Pacelli’s boys and girls each finished fifth.

BOYS RESULTS

4 x 800-meter relay: Jon Fleischmann, Caleb Gilbertson, Chad Kruger, Sam Freiheit (Hayfield) (first, 9:45.59)

110-meter hurdles: Paul Apenhorst (GMLOS) (first, 17.00); Adam Koenigs (GMLOS) (second, 19.74)

100-meter dash: Caleb Gilbertson (H) (first, 11.49); Paul Apenhorst (GMLOS) (second, 11.78)

4 x 200-meter relay: Paul Apenhorst, Mike Felten, Marvin Heimer, Coty Kirtz (GMLOS) (first, 1:43.62)

1600-meter run: Gabe Tempel (H) (first, 5:08.95)

4 x 100-meter relay: Micahel Bauer, Marvin Heimer, Max Klingerman, Coty Kirtz (GMLOS) (first, 48.68)

400-meter dash: Mike Felten (GMLOS) (first, 55.81); Caleb Gilbertson (H) (second, 56.06)

300-meter hurdles: Adam Koenigs (GMLOS) (first, 49.36); Aaron Anderson (H) (second, 53.38)

800-meter run: Sam Freiheit (H) (first, 2:13.92)

200-meter dash: Mike Felten (GMLOS) (first, 24.01); Marvin Heimer (GMLOS) (second, 24.61)

3200-meter run: Jon Fleischmann (H) (first, 11:15.53)

4 x 400-meter relay: Mike Ojulu, Cole Hartson, Michael Bauer, Maxwell Tapp (GMLOS) (first, 3:57.42)

High jump: Mike Ojulu (GMLOS) (first, 5-6)

Pole vault: Paul Apenhorst (GMLOS) (first, 9-0)

Long jump: Coty Kirtz (GMLOS) (first, 19-10)

Triple jump: Mike Ojulu (GMLOS) (first, 39-1.75)

Discus: Hunter Anderson (H) (first, 165-9)

Shot put: Hunter Anderson (first, 49-10.25)

GIRLS RESULTS

100-meter hurdles: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 18.17)

100-meter dash: Sydney Bendtsen (GMLOS) (first, 13.21)

4 x 200-meter relay: Syndey Bendtsen, Betsy Oswald, Elizabeth May, Addison Tapp (GMLOS) (first, 1:56.12)

1600-meter run: McKenzie Kirtz (GMLOS) (first, 5:46.36)

4 x 100-meter relay: Kelly Gray, Kaitlyn Kirtz, Rachel Oehlke, Addison Tapp (GMLOS) (first, 55.72)

400-meter dash: Elizabeth May (GMLOS) (first, 1:04.04); Madison Heydt (H) (second, 1:07.04)

300-meter hurdles: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 51.52); Rachel Oehlke (GMLOS) (second, 58.99)

800-meter run: McKenzie Kirtz (GMLOS) (first, 2:36.45)

200-meter dash: Betsy Oswald (GMLOS) (first, 28.18); Kaitlyn Kirtz (GMLOS) (second, 28.17)

3200-meter run: Hannah Conroy (H) (first, 13:21.04)

4 x 400-meter relay: Syndey Bendtsen, Danielle Hanson, Betsy Oswald, Elizabeth May (GMLOS) (first, 4:32.22)

High jump: Addison Tapp (GMLOS) (second, 4-8)

Long jump: Danielle Hanson (GMLOS) (first, 15-6)

Triple jump: Elizabeth May (GMLOS) (first, 33-5.5); Sarah Holtz (LP) (second, 32-11.50)

Discus: Morgan Schmitz (GMLOS) (first, 116-1)

Shot put: Morgan Schmitz (GMLOS) (first, 28-9.5)


By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Sign in to Comment | Need help commenting? Click here

Editor's Picks